earl grey

Earl grey - dlaczego jest tak popularna?

Nie jesen sklep z herbatami zyskuje coraz większą popularność. Wchodząc tam możemy poczuć się jak na drugim krańcu świata widząc nie tylko herbay takie jak earl grey. Wita nas mieszanka różnych zapachów, w jednej chwili możemy wyobrazić sobie, że siedzimy z samą Królową Angielską na popołudniowym spotkaniu, a w kolejnym iż delektujemy się w Indiach ostrym smakiem masala chai, podczas wsłuchiwania się w opowieści naszych gospodarzy.

Zestawy herbat

Coraz częstszym podarunkiem zarówno z podróży, jak i na przeróżniejsze okazje dla bliskich stały się zestawy herbat, jest to prezent zarówno wykwinty, jak i uniwersalny. Zazwyczaj opakowane w piękne pudełka cieszą oko obdarowanego, jeszcze zanim otworzy prezent i zachwyci się finezją doznań jakie skrywają malutkie saszetki z suszonymi ziołami.

Herbata czarna

Największą jednak popularnością w Polskich domach cieszy się herbata czarna, każdy z nas pije ją tak często i przy tak wielu okazjach że możne nam się zdawać iż była ona w Polsce od zawsze. Nic jednak bardziej mylnego, pyszny i aromatyczny Earl Grey, przybył z Chin do Europy dopiero około XVIII wieku, mimo iż sama nazwa może nam sugerować iż wywodzi się on z korzeni Angielskich.

Earl grey - skąd i dlaczego?

Legenda głosi iż był to podarek dyplomatyczny dla Charlesa Greya (ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii) od mandaryna chińskiego. Podarek był wyrazem wdzięczności za uratowanie przez współpracownika hrabiego, syna chińskiego cesarskiego urzędnika. Co ciekawe w obecnych czasach wspomniana herbata nie cieszyła się na wschodzie sympatią, na rzecz herbaty zielonej. Pojawia się więc pytanie dla czego Charles Grey w prezencie otrzymał właśnie ją, a nie którąś z innych napoi, jakimi są herbaty świata. Jednakże jak to w legendach bywa, mogą one w sobie posiadać jedynie ziarno, a może raczej listek prawdy. Przypuszczalne jest nawet że ani wspominany premier, ani żaden z jego współpracowników nigdy nie odwiedzili dalekich krańców Azji.

Inna historia opowiada iż przepis na Chińską herbatę, do sławnej londyńskiej herbaciarni- Jacksons of Picadilly ofiarował Lord Grey i to własnie dzięki dzięki niemu kompozycja stała się sławna najpierw w Wielkiej Brytanii, a później w całej Europie. Tajemnicą jednak pozostaje fakt, skąd Lord wiedział o tajemniczej mieszance. Jednakże został on oficjalnie uznany za odkrywcę wywaru, a herbata została ochrzczona na jego cześć.

Najpopularniejsza herbata

Zastanawiające jest jednak dlaczego to właśnie wspomniany Earl Grey, stał się najpopularniejszą herbatą sklepową. Być może jest to spowodowane posmakiem goryczki, który doskonale wpasowuje się jako dodatek przy wielu daniach, lub swoją niezaprzeczalnie niską ceną. Co jednak ciekawe, wielu z nas podczas podczas zmęczenia lub nerwowej sytuacji, zaparza sobie własnie kubek mocnej, ciemnej herbaty. Często jest to działanie zupełnie nieświadome, lecz na pewno pomocnicze. Suszone liście Earl Grey aromatyzowane są olejkiem bergamotowym, który słynie ze swoich właściwości antydepresyjnych i pomocniczych w leczeniu chorób układu pokarmowego.

W nadchodzącej zimowej porze, kiedy słońce zaczyna zachodzić o coraz wcześniejszej godzinie, a wszystkie kolory natury zostaną nam odebrane na rzecz szronu i śniegu, doskonałym naturalnym antydepresantem będzie wspomniana czarna herbata zimowa Earl Grey. Oczywiście w zestawie z kocykiem i płonącym kominkiem, który roztaczać będzie przyjemną, ciepłą aurę w naszym domu.