herbaty świata

Zróżnicowane herbaty świata

Herbata jest jednym z najbardziej popularnym napojów na świecie. Dzięki zawartym w niej flawonoidom, wychwytuje wolne rodniki tlenowe i opóźnia proces starzenia. W zależności od regionu świata, popularność zyskują różne herbaty świata. w Polsce najczęściej sięgamy po herbaty czarne oraz zielone. Czym się różnią i jak wpływają na organizm?

Herbaty czarne, zielone, białe i czerwone

Herbata zielona charakteryzuje się delikatnym smakiem i dość jasnym kolorem. Stosowana jest podczas diet odchudzających ze względu na oczyszczanie organizmu z toksyn i przyspieszanie przemiany materii. Pozytywnie wpływa na prace wątroby i zapobiegania starzeniu się.

Herbata czarna ze względu na dużą zawartość teiny pobudza organizm. Może być stosowana jako alternatywa kawy dla osób, które mają problem z ciśnieniem, pomaga również w walce ze zmęczeniem. Jednocześnie rozgrzewa i nawadnia. Jest najbardziej aromatyczna ze wszystkich herbat. W herbaciarniach istnieje wiele odsłon smakowych, w których czarna herbata jest urozmaicona o dodatkowy susz i aromat. Do jednaj z najbardziej popularnych czarnych herbat należy earl grey. Całkiem popularna jest również herbata czerwona (Pu erh) – stosowana w odchudzaniu, wspomaga utratę zbędnych kilogramów, obniża cholesterol i pomaga regulować ciśnienie krwi, ma specyficzny smak. Na rynku występuje również herbata biała, która ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Regularnie spożywana wpływa pozytywnie na układ kostny, ma delikatny, słodkawy smak.

Jaką herbatę wybrać?

Rodzaj herbaty jest ważny i definiuje podstawowe właściwości, a także nadaje smak. Jednak każda z herbat może mieć wiele aromatów i dodatkowych wyciągów z owoców, ziół czy kwiatów. Jak więc wybrać swoją ulubioną herbatę jeśli są ich na świecie tysiące? Przede wszystkim określ ulubiony rodzaj – żeby to zrobić, spróbuj każdej z wymienionych wcześniej herbat. Następnie podejmuj próby i sprawdzaj czy wolisz wersje z dodatkami czy bez. Jeśli wiesz jakie lubisz smaki, powinno być łatwiej. Dodatkową pomocą okaże się sprzedawca i doskonale wyposażony sklep z herbatami. Zazwyczaj pracujący tam ludzie są w stanie doradzić na podstawie preferencji smakowych klienta. Jeśli okaże się to niewystarczające, odwiedź prawdziwą herbaciarnię. Tam otrzymasz kompleksową obsługę i odpowiedź na pytania zarówno o smak herbaty jak i o odpowiedni sposób parzenia.