napary ziołowe

W potocznym myśleniu utarł się skrót myślowy, iż każdy susz zakupiony w sklepie z herbatami to herbata. Jednakże, przyjmując, iż herbatą możemy nazwać ten produkt, który zawiera teinę poniższe przykłady, popularne w sprzedaży, nimi nie są. Mają za to inne właściwości, również zdrowotne, których herbata nie po siada. Herbaty bez teiny można pić bez ograniczeń, są odpowiednie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, jak również do picia przed snem. Dobry sklep z herbatami posiadam ich duży wybór w asortymencie.

Jednym z najbardziej znanych przykładów jest rooibos (czerwonokrzew południowoafrykański). Nie zawiera on teiny ani kofeiny, za to doskonale gasi pragnienie, gdyż idealnie nadaje się do spożywania na zimno. Dostarcza wielu witamin min. żelazo, mangan, potas, fluor, wapń, cynk i magnez.  Wskazany jest dla osób chorujących na cukrzycę, jednocześnie spowalnia proces starzenia organizmu, działa uspokajająco, antybakteryjnie i przeciwskurczowo. Charakteryzuje się delikatnym, miodowym smakiem i pięknym czerwonym kolorem.

Koper włoski znalazł swoje miejsce w naturalnej medycynie, wykorzystuję się go jako olej, lecz również jako napar. Jest to roślina bogata w witaminy – C, B1, kwas foliowy, potas czy błonnik. Ma właściwości relaksujące, warto sięgać po nią w chwilach zmożonego napięcia. Pobudza układ trawienny, dzięki czemu jest idealnym zakończeniem każdego posiłku. Natomiast, jeśli poszukujemy naturalnego źródła witaminy C i wzmocnienia odporności, wtedy herbata hibiskus jest idealnym rozwiązaniem. Nawet kilka listków wzmocni smak każdego naparu.

Herbaty bez teiny to także wszelkiego rodzaju napary ziołowe. Wśród popularnych dodatków wyróżnia się trawę cytrynową, melisę, pokrzywę, czystka, nagietka i miętę. Ich właściwości są różnorakie, można, więc dopasować je odpowiednio do swoich potrzeb.